بهترین قطعات با بهترین قیمت را از ما بخواهید. || ارسال عدد 1 به شماره 09904584252 یا 09148891788 ||

راهنمای خرید و فروش ملک مسکونی، تجاری و … برای جلوگیری از کلاهبرداری

راهنمای خرید و فروش ملک

نکات لازم و راهنمای خرید و فروش ملک

۱- اولین نکته در راهنمای خرید و فروش ملک که باید توجه کرد این است که یک ملک مسکونی تازه‌ ساخت معمولا یک سازنده دارد و یک مالک (صاحب زمین). اغلب این دو باهم متفاوت اند و بدون اطلاع هم ملک را به فروش می‌رسانند. پس موقع خرید ملک تازه‌ ساخت که هنوز سندی ندارد به این نکته دقت کنید. در خرید و فروش ملک سعی کنید هر دو مبایعه نامه را امضا کنند.

۲- در صورتی که ملکی را پیش‌فروش می‌خرید با کمی ریسک مواجه هستید. حتی اگر طرف مقابل کلاهبردار نباشد احتمال فوت، ورشکستگی و سایر احتمال‌ها باعث می‌شود سرمایه شما از دست برود یا ماه ها و حتی سالها بلاتکلیف بمانید.

موارد مهم در خرید خانه های نوساخت

۳- مسکن نوسازی که فعلا سند ندارد خطرناک است. گاهی خانه نوساز به دلایل مختلفی میلیونها تومان به شهرداری بدهکار است و مالک خانه قصد تسویه حساب یا توان مالی برای این کار با شهرداری را به هر دلیلی ندارد. به شما گفته می‌شود یک‌پنجم پول بابت سند نگهداری می‌شود، در صورتی که مبلغ بدهی شهرداری بسیار بیشتر از این است. اگر ملک مسکونی بخرید که حداقل یکی دو سال از عمر آن گذشته باشد هم مشکلات و سایر موارد ملک معلوم شده و هم سندش تعیین تکلیف شده است. از فروشنده پایان کار شهرداری -گواهی ساختمان- بخواهید. در این صورت اگر ملک مورد نظر گواهی ساختمان داشته باشد حداقل فروشنده نشان می‌دهد که با شهرداری مشکلی ندارد. اگر سوال یا ابهامی در این مورد داشتید کپی گواهی ساختمان را از فروشنده بگیرید و سری به شهرداری بزنید.

 

راهنمای خرید و فروش ملک

فرآیند دریافت سند

۴- در صورتی که ملک مورد نظر گواهی ساختمان دارد ولی هنوز صورتمجلس تفکیکی یا تقسیم نامه ندارد از فروشنده علت را جویا شوید. هنگامی که ملک، گواهی ساختمان داشته باشد در مرحله بعد می‌تواند صورتمجلس تفکیکی بگیرد و نهایتا سند تک برگی برای ملک صادر می گردد. این فرایند زیاد هم طولانی نیست. پس از صدور گواهی ساختمان، قاعدتا ظرف دو تا سه ماه، مراحل بعدی طی شده و اداره ثبت املاک، سند تک برگی صادر می‌کند.

۵- رودربایستی را کنار بگذارید و از هویت شخص فروشنده مطمئن شوید. کارت ملی و شناسنامه او را با دقت بررسی کنید و با مشخصات سند ملک و بقیه مدارک مطابقت دهید.

۶- اگر فروشنده مدعی است که وکالت بلاعزل فرد دیگری را برای فروش ملک دارد پیش از هر چیز از دفترخانه‌ای که وکالت بلاعزل در آن ثبت گردیده استعلام نمایید.

۷- هر ملک یک کد پستی ده رقمی منحصر به فرد دارد که در سند درج شده است. از فروشنده بخواهید تاییدیه کد پستی ده رقمی را از اداره پست بگیرد. این کد پستی مبنای تنظیم مبایعه‌نامه است.

۸- هرگز مبایعه‌نامه یا قولنامه که در بنگاه به صورت دستی تکمیل می‌شود را به عنوان مستندات معامله قبول نکنید. بنگاه موظف است مبایعه‌نامه را در برگه‌های مخصوص اتحادیه املاک پرینت بگیرد و به شما کد رهگیری تحویل بدهد. مبایعه نامه پرینت شده می بایست حاوی هولوگرام اتحادیه بوده و مشخصات بنگاه معلوم باشد.

۹- صدور کد رهگیری هزینه‌ای نداشته و بنگاه حق ندارد هزینه اضافه‌ای بابت ارایه کد رهگیری از شما دریافت نماید.

 

راهنمای خرید و فروش ملک

استعلام کد رهگیری ملک

۱۰- کد رهگیری بر اساس کد پستی ده‌رقمی و آدرس ملک صادر می‌شود. کد رهگیری صادر شده را از طریق “سامانه ثبت معاملات و املاک ایران” به آدرس زیر چک کنید. اگر کد پستی شما درست ثبت شده باشد بنگاه یا فروشنده نمی‌توانند ملک را به فرد دیگری بفروشند. به هیچ عنوان به حرفهای مشاور املاک یا افراد دیگر مبنی بر اینکه کد هگیری کاربردی ندارد توجه نکنید.

http://www.iranamlaak.ir

۱۱- مشخصات و آدرس ملک مورد نظر را که در سند ملک درج شده است با موقعیت واقعی ملک مقایسه کنید. هرگونه مغایرتی را قبل از خرید برطرف نمایید.

۱۲- اگر ملک دارای مستاجر است قبل از خرید، مستاجر را از خرید آگاه نمایید و در جلسه ای با حضور همه طرفین، قرارداد اجاره را جابجا کنید.

۱۳- حتما قبل از خرید ملک از همسایه‌ها و بخصوص مستاجرینی که در آن آپارتمان هستند در مورد مشکلات احتمالی ملک، پرس و جو کنید. بررسی کنید فروشنده بابت شارژ و دلایل دیگر به آپارتمان بدهکار نباشد.

۱۴- حتما هنگام خرید خانه، سایر ملحقات آن نظیر پارکینگ، انباری، حیاط و تراس را به دقت رویت نمایید. اگر خانه دیوارهای مشترک دارد در مورد میزان انتقال صدا تحقیق کنید. به صدای موتورخانه، آسانسور، مترو و … توجه کنید. خانه را در روز ببینید تا به میزان نورگیری پی ببرید. مواظب باشید “پارکینگ مزاحم” را به اسم پارکینگ معمولی به شما نفروشند.

حق کمیسیون بنگاه دار

۱۵- با مراجعه به اینترنت میزان حق کمیسیون بنگاه‌دار را از سایت اتحادیه مشاورین املاک پیدا کنید. الان معاملات زیر پانصد میلیون تومان، از هر طرف نیم درصد مبلغ معامله به عنوان کمیسیون دریافت می شود.

۱۶-تقریبا همه مطالبی که در بالا بیان شد وظیفه مشاور املاک می باشد. یک مشاور املاک خوب باید تسهیل کننده معامله و متعادل کننده ریسک بین فروشنده و خریدار باشد و به گونه ای معامله را انجام دهد که هر دو طرف با اعتماد و بدون نگرانی باشند. اما واقعیت این است که همه مشاورین املاک اینگونه نیستند. بسیاری از آنها عجله دارند معامله سریعتر انجام شود و کمیسیون خودشان را بگیرند و به فکر طرفین معامله بخصوص خریدار نیستند. حتی بعضی مواقع با یک طرف معامله تبانی می کنند. بنابراین به مشاور املاک اعتماد کامل نداشته باشید.

موارد قابل توجه حضور در دفترخانه

۱۷- خریدار باید بر اساس قرارداد و در تاریخ مقرر در دفترخانه ای که جهت تنظیم سند با فروشنده توافق نموده است به همراه چک رمز دار باقی مبلغ معامله حاضر شود.

۱۸- در صورت عدم حضور فروشنده در تاریخ مقرر، حتما از سردفتر دفترخانه، گواهی حضور خود و عدم حضور فروشنده را دریافت نمایید.

۱۹- چنانچه فروشنده هستید، فراموش نکنید که حضور شما در روز مقرر برای تنظیم سند کافی نیست و می بایست در روز مقرر، استعلامات لازم شامل تسویه عوارض شهرداری و تسویه اداره دارایی بابت مالیات را جهت انتقال سند قبلا انجام داده باشید. استعلام اداره ثبت هم باید قبلا توسط دفترخانه انجام شده باشد.

۲۰- چنانچه خریدار هستید، فراموش نکنید که حضور شما بدون همراه داشتن باقیمانده ثمن معامله، در حکم عدم حضور شماست.

۲۱- مطمئن شوید که مال در وثیقه یا رهن یا در توقیف نباشد. اگر مورد معامله، ملک است، بررسی کنید که مواردی مانند آب، برق، گاز، تلفن، پارکینگ و انباری به طور دقیق و روشن در سند قید شده باشد.

راهنمای خرید و فروش ملک با قیم مالک

۲۲- اگر کسی که مبایعه نامه را امضا می‌کند، خودش مالک نیست، بلکه وکیل یا ولی، سرپرست یا قیم مالک است، دلایل آن را بپرسید. آیا در وکالت‌نامه ذکر شده است که وکیل خود حق فروش و گرفتن قیمت مال را دارد یا خیر و اگر امضاکننده ولی، سرپرست یا مالک است، مطمئن شوید در زمان امضای قولنامه توسط ولی، کودک بالغ نشده است. همچنین در صورتی که امضاکننده قیم مالک است، باید روشن شود آیا قیم به تنهایی حق فروش مال را دارد یا با دخالت مقام قضایی چنین حقی برای او در نظر گرفته شده است.

۲۳- مورد معامله اگر به واسه ارث به فروشنده رسیده، باید گواهی انحصار وراثت را ببینید. فتوکپی برابر اصل آن را نیز از فروشنده دریافت کنید و همچنین تصفیه حساب مالیات بر ارث را نیز از فروشنده بخواهید.

راهنمای خرید و فروش ملک با فروشنده فراری نظام وظیفه

۲۴- خریدار می بایست مطمئن شود که فروشنده ممنوع‌المعامله یا مشمول فراری نظام وظیفه نیست که در این حالت فروشنده قادر به انتقال رسمی ملک به خریدار نخواهد بود.

۲۵- عبارت “اسقاط کافه خیارات ولو خیارات غبن فاحش” که در متن مبایعه نامه وجود دارد بدین معنی است که فروشنده و خریدار اختیار هرگونه پشیمانی و به هم زدن معامله را از خود سلب می کنند. بنابراین حواستان باشد پس از امضای مبایعه نامه، حتی اگر سرتان کلاه رفته باشد به هم زدن معامله و استفاده از سازوکار قانونی بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است.

امیدواریم این راهنمای خرید و فروش ملک برایتان مفید بوده باشد. می توانید برای دریافت مشاوره و راهنمای خرید و فروش ملک در شهرک خاوران با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سایر مطالب:

موقعیت جغرافیایی شهرک خاوران

اجرای طرح شهر هوشمند در شهرک خاوران

 


برای دریافت راهنمای خرید و فروش ملک و اطلاع از قیمت دقیق و به روز قطعات خود در شهرک خاوران تبریز شماره آن را به صورت R-001   یا

شماره جدید P-001  به همراه متراژقطعه ، به یکی از شماره های

۰۹۹۰۴۵۸۴۲۵۲  ، ۰۹۰۲۶۲۶۴۳۶۳ ،  ۰۹۱۴۸۸۹۱۷۸۸ ، ۰۹۱۴۳۷۲۷۲۸۱ ، ۰۹۱۴۳۳۲۹۴۹۷ ارسال نمائید.

با ارسال عدد ۱ به یکی از شماره های فوق با ما در تماس باشید

برای خرید و فروش قطعات شهرک خاوران و شهرک آذران با مشاورین املاک شهرک خاوران و آذران تبریز تماس بگیرید. مشاورین ما با داشتن فایلینگ قوی  و ارائه راهنمای خرید و فروش ملک با شما در انتخاب ملک در این منطقه خوش آب و هوا همراه خواهند بود.

املاک شهرک خاوران و آذران تبریز

برترین مشاور املاک در منطقه ۹ تبریز 

Share